Mixed Quantitative Aptitude Questions Set 228
- 4 men or 8 women can do a work in 15 days, then in how many days 6 men and 12 women can complete the whole work ?
4 days3 days5 days6 days8 daysOption C
Efficiency ratio of men and women = 2 : 1
total work = 4 * 2 * 15 = 120
days required = 120/ 6 * 2 + 12 * 1 = 5 days - If simple interest earned on a certain sum of money at certain rate of interest after 5 years is 2/7 times the amount earned on the same sum of money after 5 years, then what is the rate interest ?
10%6%12%8%15%Option D
Let amount = 7x
SI = 2x
P = 7x – 2x = 5x
rate of interest = 2x * 100/5x * 5 = 8% - Average of 12 numbers is 60. If average of first six and last four numbers is 70 and 50 respectively and ratio of seventh and eighth number is 3 : 2, then find the 8th number ?
5040807075Option B
Total 12 numbers = 12 * 60 = 720
total of first six numbers = 70 * 6 = 420
total of last four numbers = 50 * 4 = 200
8th number = (720 – 420 + 200) 2/5 = 100 * 2/5 = 40 - Sanjay saves 25% of his monthly income. If his monthly expenditure is increased by 40% while his monthly savings remain same, then find the percentage increase in his monthly income ?
36%40%28%30%40%Option D
Let income of Sanjay = 100x
savings = 100x * 25/100 = 25x
expenditure = 100x – 25x = 75x
increased expenditure = 75x * 140/100 = 105x
income = 105x + 25x = 130x
% increased income = 130x – 100x/100 * 100 = 30% - 490 ml of mixture contains milk and water in the ratio of 4 : 3 respectively. If 140 ml of mixture is taken out and 50 ml of water is added, then what is the ratio of milk to water in final mixture ?
2 : 34 : 53 : 21 : 12 : 5Option D
Quantity of milk = 490 * 4/7 = 280
quantity of water = 490 * 3/7 = 210
140 ml of mixture is taken out,
(280 – 140 * 4/7)/(210 – 140 * 3/7 + 50) = 200/200 = 1 : 1 - Directions : What will come in place of questions marks (?) in the following given number series ?
30, 62, 126, 254, 510, ?92010226488401220Option B
The series is (*2 + 2), (*2 + 2), (*2 + 2)… - ?, 9, 25, 61, 125, 225
54682Option A
The series is (+2^2), (+4^2), (+6^2), (+8^2), (+10^2) - 35, 42, 56, 77, ?, 140
135140130105112Option D
The series is (+7), (+14), (+21), (+28), (+35) - 8, 16, 48, 192, 960, ?
48205760192032009600Option B
The series is (*2), (*3), (*4), (*5), (*6) - 320, 330, 350, 385, 430, ?
320520640510650Option D
The series is difference of difference.
I?d must examine with you here. Which is not one thing I often do! I enjoy reading a put up that may make individuals think. Also, thanks for allowing me to remark!
An outstanding share! I have just forwarded this onto a colleague who
was doing a little research on this. And he in fact ordered
me lunch simply because I stumbled upon it for him… lol.
So let me reword this…. Thank YOU for the
meal!! But yeah, thanks for spending some time
to talk about this issue here on your internet site.
Greetings! I know this is kinda off topic but I was wondering
which blog platform are you using for this website?
I’m getting fed up of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options
for another platform. I would be great if you could point me in the
direction of a good platform.