Quantitative Aptitude: Time and Work Set 25
- A can do a piece of work in 25 days. If B is 20% more efficient than A, then in how many days three – fifth of the work is completed by A and B working together ?
2 3/4 days8 1/5 days4 days6 9/11 days6 11/14 daysOption D
Let efficiency A = 5
efficiency of B = 5 *6 /5 = 6
total work = 25 * 5 = 125
3/5 of the work = 3/5*125 = 75
time = 75/5+6 = 6 9/11days - A can do 1/5 of the work in 5 days and B can do 1/4 of the work in 6 days. If they earned total rs.4900, then how much money will A get ?
24004800250032001450Option A
A can do total work = 5 * 5 = 25 days
B can do total work = 4 * 6 = 24 days
LCM of 25 and 24 = 600
Total work = 600
efficiency of A = 600/25 = 24
efficiency of B = 600/24 = 25
A get = 4900 * 24/49 = 2400 - P, Q and R can do a piece of work in 20 days, 30 days and 40 days respectively. If they started the work together but after 6 days P left the work and remaining work done by Q and R together, they in how many days total work will be completed ?
14 days12 days20 days16 days6 daysOption B
LCM of 20, 30 and 40 = 120
total work = 120
efficiency of P = 120/20 = 6
efficiency of Q = 120/30 = 4
efficiency of R = 120/40 = 3
they completed the work together in 6 days = (6 + 4 + 3)6 = 78
remaining work = 120 – 78 = 42
time taken by Q and R together to complete remaining work = 42/4+3 = 6 days
total time = 6 + 6 = 12 days - A group of 25 men is supposed to do a work in 30 days. After 15 days 5 more men is employed and the work is employed in 1 day before the scheduled time. If 5 more men were not employed, then in how many days it have been delayed ?
23.21.92.51.8Option E
work completed by 25 men in 15 days = 25 * 15 = 375
now total men = 25 + 5 = 30
work completed before 1 day
total work = 375 + 30 * 14 = 795
If 5 men is not employed,
time taken by 25 men to complete work = 795/25 = 31.8
work will be delayed = 31.8 – 30 = 1.8 day - A and B can do a piece of work in 18 days and 24 days respectively. If they work in alternative day starting with A, then in how many days the work is completed ?
22 2/520 4/820 1/23/43Option C
LCM of 18 and 24 = 72
Total work = 72
efficiency of A = 72/18 = 4
efficiency of B = 72/24 = 3
A and B work in alternate day.
A and B completed work in 2 days = 4 + 3 = 7
10(2 day) = 10(7 work)
20 day = 70 work
A completed 4 work in 1 day so, 2 work completed in 1/2 day.
total time = 20 + 1/2 = 20 1/2 day. - A and B can do a piece of work in 25 days and 30 days respectively and they start working together for 10 days. After 10 days A left the work and C joins and the remaining work in completed by B and C together in 5 days. Find the days in which C can do the work ?
50 days40 days46 days32 days58 daysOption A
LCM of 25 and 30 = 150
total work = 150
efficiency A = 150/25 = 6
efficiency of B = 150/30 = 5
A and B completed work in 10 days = (6 + 5) 10 = 110
remaining of work = 150 – 110 = 40
B and C completed in 5 days = 40/5 = 8
efficiency of C = 8 – 5 = 3
C alone completed total work = 150/3 = 50 days. - A and B can do a piece of work in 20 days and 30 days respectively. They start working together after some days A left the work and remaining work completed by B in 15 days. Find in how many days A left the work ?
2064128Option B
LCM of 20 and 30 = 60
efficiency of A = 60/20 = 3
efficiency of B = 60/30 = 2
B alone work for 15 days = 15 * 2 = 30 work
Time taken to do remaining by A and B together = 30/3+2 = 6 days
After 6 days A left the work. - A can do 80% of a work in 20 days. A and B together can do the remaining work in 4 days. Then in how many days B alone would take to do the total work ?
1201305040100Option E
A work done = 20*5/4 = 25 days
Remaining work = 1/5
time taken by A and B to do total work = 5 * 4 = 20 days
LCM of 25 and 20 = 100
efficiency of A = 100/25 = 4
efficiency of A and B = 100/20 = 5
efficiency of B = 5 – 4 = 1
Time taken by B to do total work = 100/1 = 100 days - P and Q can do a piece of work in 20 days and 40 days respectively. They start the work but Q leaves the work 8 days before the completion. Find how many days is required to complete the work ?
48121420Option B
LCM of 20 days and 40 days = 40
Total work = 40
efficiency of P = 40/20 = 2
efficiency of Q = 40/40 = 1
work done by P in 8 days = 8 * 2 = 16 days
Remaining work = 40 – 16 = 24 work
Time taken by P and Q remaining work = 24/2+1 = 8 days - A and B undertake to complete a work for rs.3000. A and B can do a piece of work on 12 days and 15 days respectively and with the help of C they complete the work in 4 days. Then how much money C get ?
12001320184015401450Option A
LCM of 12, 15 = 60
Total work = 60
efficiency of A = 60/12 = 5
efficiency of B = 60/15 = 4
total efficiency of A, B and C = 60/4 = 15
efficiency of C = 15 -(5 + 4) = 6
share of C = 3000 * 6/15 = 1200
Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it’s truly informative. I am gonna watch out for brussels. I will be grateful if you continue this in future. A lot of people will be benefited from your writing. Cheers!
Great, thanks for sharing this post.Really thank you! Keep writing.
Thanks a lot for the blog article.Really thank you! Much obliged.
Im obliged for the article post. Really Great.
Thanks a lot for the blog post.Thanks Again. Want more.
Really enjoyed this article post.Really looking forward to read more. Fantastic.
Enjoyed every bit of your post. Much obliged.
Fantastic blog post. Cool.
I really liked your article post.Much thanks again. Great.
Looking forward to reading more. Great blog article.Much thanks again. Really Cool.
Thanks for sharing, this is a fantastic post.Really thank you! Much obliged.